вівторок, 13 грудня 2011 р.

13 грудня - день Андрія

        З АНДРІЄМ ВАС! 
З КАЛИТОЮ, БУДЬТЕ ЗДОРОВІ!

             Хто б міг подумати, що Андрія Первозванного - одного з дванадцяти апостолів, званих Ісусом Христом у свої учні, день якого Церква відзначає 13 грудня - святим чествують і українці, до того ж як засновника Києва. “Повесть временних літ” оповідає легенду, за якою апостол, проповідуючи Слово Боже дійшов до Дніпра і, спочиваючи на березі ріки, вказав на ту гору і промовив до своїх учнів: “Бачите ці гори? На цих горах засіяє Божа благодать; тут має постати великий город і многі церкви Бог має здвигнути". "І вийшов на ці гори, і благословив їх, і хрест поставив, і помолився Богу".
          Зі золотоглаивих храмів Києва одним із найгарніших є Собор, воздвигнутий на Дніпровій кручі в честь мученика Андрія Первозванного. Протягом двадцяти семи літ зводився він.
          З усього циклу осінніх традиційних свят 13 грудня – день Андрія Первозванного – найцікавіший, тому що з ним пов’язано багато обрядодій, від яких віє чарівною староукраїнською стихією.
Дівчата ворожать
          В ніч під “Андрія” дівчата ворожать. Першим чином дівчата печуть так звані “балабушки” – невеличкі круглі тістечка з білого борошна. Цікаво те, що замішують борошно водою, яку обов’язково треба принести з криниці … в роті. Дівчата несуть воду в роті, хлопці теж гав не ловлять – переймають їх на дорозі та й починають смішити. Не раз і не два бігають дівчата до криниці. Нарешті “балабушки” спекли, кожна дівчина позначає своє тістечко кольоровою ниткою, далі простеляють на підлозі рушник і викладають на нього “балабушки”.
          Коли усе готово, до хати впускають пса, котрий негодований був цілий день. Голодний пес “вирішує” дівочу долю: він хапає балабушки одну за одною, а дівчата уважно слідкують за кожним його рухом. Чию балабушку проковтне першою – та дівчина перша заміж піде, а чию не зачепить – та сидітиме в дівках. Інколи пес несе тістечко в темний куток – так і доля занесе дівку в чужі краї, в далекі села. Найгірше, коли пес надкусить і покине …
          Бігають дівчата ще й попід вікна – слухати коли в хаті мати крикне до когось з дітей: “Сядь!”, – дівчина сердито відбігає, бо почути “сядь!” значить сидіти “в дівках” цілий рік. Під вікном другої хати чують: “Іди, Грицю, дай корові сіна!” Це добрий знак – “іди” віщує весілля.
          Для дівчини мало знати, чи вийде вона заміж, важливо, чи буде в парі зі своїм судженим. Пізно ввечері, коли вже стемніє, дівчина набирає в пелену насіння коноплі, виходить за хату, сіє на снігу і приспівує:
Андрію, Андрію,
Конопельку сію.
Спідницею волочу,
Заміж вийти хочу.

          Потім набирає жменю снігу, там де сіяла, вносить до хати і коли сніг розтане, рахує насіння: якщо кожне зерня має пару – добре, якщо ні – поганий знак.

“Калета”
          Ввечері на “Андрія” сходяться вже разом – хлопці та дівчата. Сходяться до просторої хати, щоб було де розганятися до кусання Калети. З цього і починається “Андріївський вечір”.
          Калета – це великий корж із білого борошна, замішаного на меду. Печуть всі дівчата разом, кожна повинна взяти участь у приготуванні Калети, навіть найменші дівчатка теж місять тісто по черзі, разом зі старшими.
          Печуть у печі і запікають так, щоб вгризти її було трудно. Посередині – дірка. В дірку протягують червону стрічку та й підвішують Калету до сволока в центрі хати.
          Біля Калети стоїть вартовий – пан Калетинський. Це завжди веселий, жартівливий парубок, “душа вечора”. Він бере в руки квач, вмочений в масну сажу, стає під Калетою і запрошує гостя:
 
– Я, пан Калетинський, прошу пана Коцюбинського Калету кусати!

“Пан Коцюбинський” (ним може бути кожний учасник гри) бере коцюбу між ноги, ніби сідає верхи на коня, і їде Калету кусати.

– Їду Калету кусати!

– А я буду по писку писати!

– А я вкушу!

– А я впишу!

           Завдання пана Калетинського – розсмішити Коцюбинського. Якщо не витримає і розсміється – не буде кусати Калету, а якщо витримає жарти і не посміхнеться, отримає дозвіл кусати; проте це дуже рідко кому вдається. Найчастіше Коцюбинський не може стримати сміх і Калетинський маже його квачем по обличчю.
          За весь вечір майже всі хлопці вимащені сажею, проте Калета ціла висить на сволоку. Кінчається тим, що її знімають і ділять порівну між учасниками гри. Після цього починається спільна вечеря, основна їжа – вареники з капустою, бо ж піст.

          Використано ресурст інтернету  

Немає коментарів:

Дописати коментар